لنت دیسکی ماشین آلات سنگین

لنت ترمز قسمتی از سیستم ترمز وسایل نقلیه‌است که با به وجود آوردن اصطکاک با کاسه ترمز باعث شتاب منفی در خودرو می‌شود. قدرت این سیستم معمولاً ۱۰ برابر قدرت موتور و حتی بیشتر می‌باشد. برای متوقف ساختن خودرویی با وزن یک تن که با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت در حرکت است توانی به میزان ۱۵۰ کیلووات مورد نیاز است. این توان به صورت انرژی حرارتی (که در برخی نقاط از لنت ترمز دمای آن به ۳۰۰الی ۸۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد) دفع می‌شود.    

آیا درباره لنت ماشین آلات سنگین اطلاعاتی دارید؟ چه چیزهایی باعث می شود تا لنت ماشین آلات سنگین را به خوبی شناسایی کنیم؟ اگر مایلید تا با لنت ماشین آلات سنگین آشنا شوید در این مقاله ما را یاری نمایید.

خصوصیات لنت ها

از زمانی که وسیله نقلیه اختراع شد ،بشر همواره به فکر ایجاد سیستم عاملی بوده تا بتواند از شتاب خودرو در سرعت زیاد بکاهد و از سوانح جاده ای و خسارت های مالی و جانی جلوگیری کند. لنت ترمز سیستمی است که با ایجاد اصطکاک، انرژی حرکتی خودرو را به انرژی حرارتی تبدیل می کند و باعث توقف خودرو یا کاهش سرعت آن می شود. این اصطکاک در اثر فشار وارد شده از طرف لنت بر روی دیسک میباشد پس میتوان نتیجه گرفت که این بخش از خودرو چه نقش مهمی را بر عهده دارد.
ضریب اصطکاک لنت در میزان پایداری آن نقش بسزایی داشته و مقاومت آن را در برابر ساییده شدن بالا میبرد، همچنین باعث می شود خاصیت آن با تغییرات دمایی و افزایش حرارت از بین نرود. یکی از موارد شایان توجه، مراقبت از لنت و علم کافی درباره زمان تعویض لنت می باشد که می تواند از حوادث و خسارت های جبران ناپذیری جلوگیری کند.

انواع لنت ماشین آلات سنگین از نظر جنس

به طور کلی لنت ماشین آلات سنگین از دو بخش عمده به نام کفشک و لقمه تشکیل شده است که لقمه آن انواع مختلفی دارد از جمله لنت بدون آزبست ارگانیک، سرامیکی، نیمه متالیک،کم متالیک و زینتری.

لنت بدون آزبست ارگانیک

در ساختار این نوع لنت مواد گوناگونی از جمله الیاف مصنوعی، طبیعی، آلی، ارگانیک و الیاف آرامید(جایگزین آزبست)به کار برده می شود. این مواد که برای اصلاح استفاده می گردد، به شکل ارگانیک و غیر ارگانیک به ساختار لنت به عنوان مواد تقویت کننده افزوده می شود. این مواد تقویت کننده را به منظور افزایش قدرت ترمز و کارکرد لنت به آن می افزایند. لنت بسیاری از خودروهای امروزه و همچنین لنت ماشین آلات سنگین و خودرو های صنعتی از نوع ارگانیک است زیرا به علت نرم بودن ساختار، بسیار بی صدا هستند. اما ساختار نرم و گیرایی زیاد آنها باعث شده در دماهای بسیار بالا پایداری کمتری نسبت به لنت های نیمه متالیک و کم متالیک داشته باشند. همچنین در هدایت حرارت نسبتا ضعیف عمل می کند که باعث افزایش حرارت و در نتیجه کاهش طول عمر می شود زیرا بالا رفتن دما یکی از دلایل کوتاه شدن عمر لنت است. از مزایای لنت های ارگانیک قدرت گیرایی بالا و صدای بسیار کم می باشد که از تشکیل گرد و غبار زیاد بر روی رینگ نیز جلوگیری می کند. استفاده از این لنت برای خودرو های پرتردد و تاکسی یا ماشین های پلیس مناسب نمی باشد.

لنت سرامیکی

در ادامه مطلب در مورد لنت ماشین آلات سنگین سرامیکی بیشتر توضیح خواهیم داد. این لنت ها ترکیبی از مواد و پودرهای سرامیکی و مواد ارگانیک هستند که حتی ذرات مس و برنج نیز در آنها وجود دارد. البته در برخی از آنها مقدار سرامیک بکار رفته بسیار پایین می باشد به طوری که قدرت ترمز گیری در حد انتظار مصرف کننده نیست به همین علت از قیمت پایینی برخوردار هستند. اما اگر مقدار سرامیک استفاده شده بیش از اندازه باشد، صدای تولید شده هنگام ترمز گیری بسیار زیاد خواهد بود. لنت های سرامیکی بیشتر برای کاهش گرد و غبار و کاهش صدا استفاده می شوند. لنت های سرامیکی اصل برای خودروهای شهری پرتردد و تاکسی ها به علت قیمت بالا مناسب نمی باشد.

لنت نیمه متالیک

لنت ماشین آلات سنگین نیمه متالیک رایج ترین و پرکاربرد ترین لنت ترمز در اتومبیل های شهری و جاده ای است. آمار و ارقام نشان می دهد که حدودا سه پنجم لنت های ترمز در خودروهای امروزی لنت های نیمه متالیک هستند. دلیل نام گذاری وجود عناصر فلزی در ساختار آنها می باشد به طوری که مقدار ذرات آهن و استیل به کار برده شده، بیشتر از پنجاه درصد وزن آنها را به خود اختصاص می دهد. وجود عناصر فلزی در لنت نیمه متالیک باعث شده انتقال حرارت به دیسک به خوبی انجام شود و از افزایش دما نیز جلوگیری کند به همین علت است که از عمر طولانی تر و قدرت ترمز گیری بیشتری برخوردار هستند. با توجه به صرفه اقتصادی، لنت نیمه متالیک قیمت کمتری نسبت به لنت سرامیکی دارد و دارای کیفیت خوبی نیز می باشد. همچنین برای خودروهایی با شدآمد بسیار در شهرها و خودروهای باری گزینه مناسبی است. لنت ماشین آلات سنگین نیز از نوع نیمه متالیک می باشد.

لنت کم متالیک

در ادامه مطلب به موضوع لنت ماشین آلات سنگین کم متالیک خواهیم پرداخت. یک پنجم وزن این نوع لنت از فلزاتی مانند آهن و استیل تشکیل و بخش عمده آن از الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته شده است. در این لنت ها روان کننده کامپوزیت جایگزین گرافیت می شود. اکثر خودروهای نفیس از این نوع لنت استفاده می کنند زیرا امکانات و قابلیت های ویژه خودروهای لوکس مانع رسیدن صدای تولید شده توسط لنت به محیط بیرون از خودرو می شود. البته دلیل استفاده از آنها در خودرو های لوکس این است که قدرت ترمز گیری خوبی هم دارند.

لنت زینتری

لنت ماشین آلات سنگین زینتری از ذرات استیل و مواد کامپوزیتی تولید و ساخته می شوند که بیشتر مورد استفاده هواپیما و ماشین های مسابقه قرار می گیرند زیرا استفاده از آن در خودروهای معمولی باعث کاسته شدن قابلیت ترمزگیری می شود. همچنین ساییدگی دیسک ها را نیز به همراه دارد که سبب کاهش عمر دیسک می شود. لنت زینتری نباید به عنوان لنت ماشین آلات سنگین استفاده گردد زیرا اغلب در وسایل نقلیه با سرعت بسیار بالا کاربرد دارد.

انواع لنت ماشین آلات سنگین از نظر ظاهر

لنت ها بر اساس ظاهر و عملکرد به دو دسته تقسیم می شوند.

لنت ترمز دیسکی

کارکرد این سیستم به این گونه است که روغن ترمز موجب می شود، به لنت های ترمز از دو قسمت توسط پیستون متصل به کالیپر فشار وارد شود. اصطکاک به وجود آمده بین لنت و دیسک سبب کاهش سرعت چرخش لاستیک شده و در آخر خودرو متوقف می شود.

نت دیسکی در ایران در سال 1363 توسط کارخانه لنت ساز که در مازندران واقع است، تولید شد. این کارخانه در سال های جنگ توانست با کمک صنعتگران ایرانی و تکنولوژی بومی، نیاز کشور را در خصوص لنت دیسکی تامین کند.

لنت ترمز کفشکی(کاسه ای)

در این سیستم، برخورد و تماس لنت با دیسک بیشتر است که باعث می شود نیروی اصطکاک بیشتری تولید گردد. ترمز های کفشکی از ترمزهای دیسکی بهتر و قوی تر عمل می کنند به همین علت ترمزهای کفشکی بیشتر در چرخ های عقب کار گذاشته می شوند تا هنگام ترمز های شدید از جلو رفتن بیش از حد خودرو در اثر شتاب جلوگیری شود.

علت نام گذاری، اتصال لنت ترمز بر روی کفشک های داخل چرخ است. به طوریکه فشار روغن ترمز سبب حرکت پیستون داخل سیلندر به طرفین می شود. سپس لنت ها را از دو جهت به کاسه چرخ می چسباند. برای آگاهی بیشتر می توان به این موضوع اشاره کرد که اگر نیش ترمز گرفته شود یعنی فشار کمی بر پدال ترمز وارد گردد، روغن فقط به طرف ترمز های عقب جریان پیدا می کند و ترمز های جلو دخالتی ندارند اما اگر فشار بر روی پدال ترمز بیشتر شود، روغن ترمز به سمت چرخ های جلو نیز جریان پیدا می کند تا خودرو توقف کند.

لنت کفشکی در ایران در سال 1340 توسط کارخانه لنت ترمز ایران تولید شد که اولین تولیدات، لنت ماشین آلات سنگین همچون کامیونها، اتوبوسها و مینی بوس ها بودند.

فرق بین ترمزهای عقب و جلو

فرق بین ترمز های عقبی و جلویی خودرو به دلیل لنت آنها می باشد که گاهی اوقات با هم تفاوت دارند. ترمز های دیسکی به عنوان ترمزی برای چرخ های جلو شناخته می شوند. در ترمز های دیسکی، لاستیک های جلو مستقیما با یک صفحه دیسک صاف ارتباط دارند. اما ترمزهای کفشکی که معمولا ترمز های کاسه ای نام برده می شوند برای چرخ های عقب مورد مصرف واقع می شوند. در این سیستم، در محور عقبی خودرو، کفشک ها داخل کاسه ای قرار دارند و چرخ ها روی این کاسه ها نصب شده اند. ترمز های کاسه ای بیشتر در محور عقب ماشین آلات سنگین و خودرو های سواری وجود دارند. از مزایای لنت ترمز کاسه ای می توان به تولید با هزینه کمتر و مکانیزم ساده تر اشاره کرد. اما چون از قطعات کوچکتری ساخته شده اند تعمیر کردن آنها دشوارتر است.

از آنجا که چرخ های جلو فشار بیشتری را تحمل می کنند پس باید کیفیت بالاتری داشته باشند. اولین ترمز دیسکی توسط طراحان خودرو و هواپیما ساخته شد. می دانیم که فشار وارده بر چرخ های عقب کمتر است از این رو طراحان کوشیدند تا برای لاستیک های عقبی از ترمز های ارزانتری همچون ترمز های کاسه ای بهره بگیرند. در واقع مقصود طراحان کاهش سرعت و شتاب خودرو بدون سوختن لنت ها بود. اما هنوز لنت ماشین آلات سنگین و خودرو های لوکس و پیشرفته از نوع دیسکی می باشد. قدرت ترمز گیری در ترمز های دیسکی باعث شده که در محورهای عقبی و جلویی ماشین آلات سنگین از این ترمز استفاده شود. ترمز های دیسکی در برابر افزایش دما و حرارت بهتر عمل می کنند زیرا می توانند گرما را اندکی سریع تر از خود عبور دهند. به علاوه ترمز های دیسکی در رطوبت و یا محیط های خیلی گرم و خشک کارایی بهتری نسبت به ترمز های کاسه ای دارند.

طبقه بندی لنت ها بر اساس قیمت و طول عمر

یکی از عوامل تاثیر گذار بر طول عمر لنت، نوع آن می باشد. همانطور که لنت های ارگانیک قیمت پایین تر و طول عمر کمتری دارند، لنت های نیمه متالیک از عمر زیاد و کیفیت بالایی برخوردارند و مقرون به صرفه هم هستند به همین دلیل بیشتر استفاده می شوند. لنت های کم متالیک نسبت به لنت های ارگانیک مدت زمان بیشتری عمر می کنند اما تولید سروصدای زیادی دارند. طول عمر لنت های سرامیکی از دیگر لنت ها به مراتب بیشتر می باشد اما باید به ازای خرید آن مبلغ بالاتری پرداخت کرد.

اما اگر قصد خرید لنت ماشین آلات سنگین را دارید به شما پیشنهاد می شود که لنت نیمه متالیک را خریداری کنید.

زمان تعویض لنت ماشین آلات سنگین

 1. چرب شدن لنت ها که ناشی از نشت کردن روغن ترمز می باشد
 2. ساییدگی لنت ها به طور کامل 
 3. ضخیم بودن بیش از حد لنت و کم بودن فاصله برای جابجایی
 4. خارج شدن لنت ها از حالت استاندارد و طبیعی که می تواند دلایل مختلفی از جمله ضربه، فشار بیش از حد و حتی مشکل در ساخت داشته باشد.

علائم چرب شدن لنت ماشین آلات سنگین

 1. بوی بد در اثر سوختن روغن

 2. کشیده شدن خودرو هنگام ترمز گرفتن
 3. شنیده شدن صدای سوت مانند
 4. به وجود آمدن دود به دلیل گرمای بسیار زیادِ ساییدگی لنت

علائم ساییدگی لنت ها به طور کامل

 1. سوت کشیدن و صدای ناهنجار لنت هنگام ترمز گرفتن که به دلیل برخورد صفحه فلزی به دیسک می باشد.
 2. کشیده شدن خودرو به یک طرف هنگام ترمز گرفتن
 3. پایین بودن سطح روغن ترمز که نشانه نشت کردن روغن نمی باشد.
 4. نزدیک شدن بیش از حد پدال ترمز هنگام ترمز گیری

علائم ضخامت لنت ماشین آلات سنگین

 1. تولید شدن گرمای بسیار زیاد
 2. با کمترین فشار روی پدال (نیش ترمز) ترمز به طور کامل عمل می کند.
 3. شنیده شدن صدای ناهنجار از سوی خودرو هنگام حرکت و ترمزگیری

علائم استاندارد نبودن لنت ماشین آلات سنگین

 1. خط افتادن روی دیسک
 2. بلند شدن صدا از لنت هنگام حرکت
 3. به گوش رسیدن صدای سوت هنگام ترمز گرفتن

به طور کلی بهترین وقت برای عوض کردن لنت زمانی است که روغن ترمز در مخزن از حد طبیعی کمتر باشد. همانطور که گفتیم پایین بودن سطح روغن نشان دهنده ساییدگی لنت هاست. حتی می توانید برای کارایی بهتر سیستم ترمز، لنت و دیسک را تمیز کنید چون این اجزا در گذر زمان به دلیل آلودگی هوا و استفاده زیاد آلوده می گردد. برای تمیز کردن از اسپری ضد قفل ترمز و مایع شوینده ترمز استفاده کنید.

لنت ماشین آلات سنگین همچون وسایل نقلیه عمومی و خودروهای باری به دلیل تردد و تماس بیشتر با محیط بهتر است زود به زود تمیز شوند. زیرا لنت ماشین آلات سنگین به دلیل استفاده زیاد بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند و گرد و غبار زیادی روی لنت ایجاد می شود. لنت ماشین آلات سنگین را از سایت ایده آل لنت ماکو بخواهید. این سایت با تیم پشتیبانی خود در تمامی مراحل خرید لنت در کنار شماست.